Technologia idzie do przodu w każdej sferze życia. Dlaczego miałaby nie iść w motoryzacji? Dawniej człowiek miał malucha i był kimś. Teraz maluchy odeszły do lamusa, a jeździć nim to wiocha, jakby to powiedziała młodzież. Kiedyś przypadkowo spotkałam na trasie chłopaków, którzy jechali maluchem i mieli naklejkę : „nie trąb, robim co możem”.

Ponieważ technologia idzie do przodu zmianie ulegają nie tylko modele samochodów na zewnątrz, ale całe wnętrza. Producenci wymyślają takie rzeczy, o których się nawet nie śniło. Kto by kiedyś pomyślał, że istnieje jakaś inna skrzynia biegów niż ręczna. I tu już można się zaskoczyć, ponieważ coraz większą popularność robią automatyczne skrzynie biegów.

Dlatego teraz moje pytanie brzmi, czy automaty to wygoda? Tak, nie wiem czy każdy z nas zdaje sobie sprawę na czym polega automatyczna skrzynia biegów. Załóżmy, że każdy wie. Automaty to przede wszystkim wygoda, dlatego, że nie musimy wkładać dużego wysiłku w prowadzenie auta. Kierowcy śmieją się, że w automacie samochód sam jedzie. Tak naprawdę to nasz wkład jest minimalny, bo nie zmieniamy biegów, tylko hamujemy i ruszamy.

Czy to jest bezpieczne?

Na dłuższą metę nie, na jazdę po mieście jak najbardziej. Dlaczego na dłuższą metę nie? Ponieważ łatwo zmęczonemu kierowcy utracić świadomość i usnąć. Kiedy zmienia biegi to wykonuje jakieś ruchy, kiedy tylko trzyma nogę na gazie znużenie i zmęczenie może dać się we znaki. Kolejnym minusem jest koszt naprawy skrzyni biegów. Jeżeli automat się zepsuje to jest koszt naprawy przeraża, bo to nie jest mała kwota. Ale co, kto woli to dozwolone.